80 – 20 Kuralı

80 – 20 Kuralı günümüzde pareto ilkesi olarak da toplumumuz tarafından bilinmektedir. Temel olarak önemli azın yasası ve etken seyrekliği ilkesi olarak akademik tanımlamasıyla da bahsedebiliriz.

Temel olarak 80 – 20 kuralı kapsamında herhangi bir sistem üzerindeki tüm etkilerin %80’inin, tüm etkenlerin %20’sinden kaynaklandığını söylemektedir.

İtalya’da yaşayan Vilfredo Pareto tarafından 1906 senesinde, ülkesi içerisindeki gelir dağılımındaki adaletsizliği göstermek amacıyla oluşturduğu matematiksel formül sistemine dayanır. Ekonomi derslerinde de bahsedilen azalan marjinal fayda kuramının pratik bir örneği olarak da kabul edebileceğimiz 80 – 20 kuralı birçok alanda karşımıza çıktığı için önem taşımaktadır. Geçerli olduğu durumlardan bahsetmek gerekirse;

  • Problemlerin %80’i, sebeplerinin %20’sinden kaynaklanır,
  • Bir işletmenin gelirlerinin %80’inin kaynağı, müşterilerinin %20’sidir.
  • Bir işletmeye gelen şikayetlerin %80’i, müşterilerinin %20’sinden gelir.
  • Bir e-ticaret web sitesinin kazancının %80’i, müşterilerinin %20’sinden gelir.
  • Bir depolama alanının %80’i, ürünlerin %20’sini barındırır; ki ürünlerin %80’i tedarik zinciri paydaşlarınının %20’si aracılığın getirdiği ürünlerdir.

Daha sayısız örnek verilebilir. Yüzdelerde değişimler olabilse de kuralın temelde dayandığı ana prensip değişmez. Bilhassa yönetimsel eforun, yüksek marjinal fayda sağlayacağı alanlara yönlendirilirse daha az enerji ile yüksek verimlilik elde edilebilir.

Priocreative Stüdyo ve Reklam Ajansı proje yönetim kültürü sürdürülebilirlik üzerine kurulu olduğu için projelerinize faydayı maksimize edecek şekilde yaklaşıyoruz. Her projenin kendisine ait bir eforunun olduğunu düşünüyoruz.

Ayrıca izlemek isterseniz yazıya yönelik tavsiyemiz;

80 – 20 Kuralı Nedir?

Leave a Reply

Recent Articles

Text Widget

Nulla vitae elit libero, a pharetra augue. Nulla vitae elit libero, a pharetra augue. Nulla vitae elit libero, a pharetra augue. Donec sed odio dui. Etiam porta sem malesuada.

Post Category